مذاکره چیست؟

مذاکره چیست؟

یک میز بلند را تصور کنید که در دو طرف آن افرادی کاملا جدی و شیک پوش نشسته اند و راجع به موضوعات مهم و حیاتی بحث می­کنند. این تصویری است که غالبا از مذاکره به ذهن ما متبادر می­شود. اما واقعا مذاکره چیست؟!

از زمان مذاکرات هسته ای، تب مذاکره بالا گرفت و واژگانی مانند مذاکره کننده ارشد، تیم مذاکره کننده، برگزاری جلسه و بسیاری دیگر از اصطلاحات در این حوزه باب شد. این مساله سبب شد که بسیاری از جوانان که تازه وارد فضای کسب و کار شده اند، با ورود به جلسات و مذاکرات، وجهه زیبایی برای خود متصور شوند، غافل از اینکه خود مذاکره کاری بسیار پر مخاطره، حساس، سخت و پر استرس می­باشد و مهم تر از همه اینکه نیاز به دانش و تجربه ای فراوان دارد.

اما اساسا مذاکره چیست؟ مذاکره کننده کیست؟ و برای چه باید مذاکره کرد؟

تا به­حال این سوال را از خود پرسیده اید که چه زمانی مذاکره انجام می­شود و اصلا آخرین باری که در شرایط مذاکره قرارگرفته اید چه زمانی بوده است؟

در اصل مذاکره به هر تلاشی برای به دست آوردن راه حل و یا مسیر منجر به نتیجه گفته می­شود.

زمانی که انسان در حال انتخاب لباس جهت پوشش روزانه نیز می­باشد در حال مذاکره است!! که این مذاکره درون خود فرد میان شرایط موجود، علائق، داشته ها، باورها، عقل و احساس شکل می­گیرد.

زمانی که خانواده در حال تصمیم گیری برای خرید وسایل خانه و یا انتخاب مقصد سفر می­باشد نیز یک مذاکره در جریان است.

هنگام درخواست مرخصی در محل کار، خواستگاری، قرض گرفتن پول از یک دوست و هر موقعیت دیگری که نیاز به تصمیم گیری باشد – در هر سطحی –  یک مذاکره اتفاق می­افتد.

اما مذاکره کننده خوب کیست و چگونه می­توان به مذاکره کننده موفق تبدیل شد؟

آیا افرادی که بسیار خوش صحبت هستند مذاکره کنندگانی خوب هستند و یا آنها که خیلی خوب دروغ می­گویند؟! و یا کسانی که قدرت متقاعد سازی بالایی دارند در مذاکره موفق می­شوند؟

اساسا چه زمانی یک مذاکره موفق است؟

در پاسخ این پرسش باید گفت به طور حتم زمانی یک مذاکره موفق است که هر دو سوی مذاکره (و یا بیش از دو طرف) راضی بوده و دستاوردی مناسب با انتظار اولیه داشته باشد.

یک مذاکره کننده موفق کسی است که در ابتدا خواسته خود را به طور شفاف بداند و بتواند خواسته طرف مقابل را نیز با تقریب مناسبی پیش بینی نماید. و از قبل بداند که احتمالا برای به دست آوردن خواسته خود چه چیزی از او طلب خواهد شد و حاضر است چه بهایی را بپردازد و همچنین بتواند پیش بینی کند که طرف مقابل حاضر است به ازای به دست آوردن خواسته های خود از چه بخش هایی چشم پوشی نماید و چه بهایی بپردازد.

مذاکره کننده موفق باید بتواند مسایل را از منظر طرف مقابل ببیند تا بتواند نیازهای اساسی  را از خواسته های طرف مقابل تفکیک نماید. و در نهایت کسی مذاکره کننده موفق است که بتواند در پایان بخش اساسی از نیاز های طرفین را برآورده نماید.

اقیانوس آبی

اقیانوس هوشمند

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *