ضرورت و جایگاه خلاقیت-۱

ضرورت و جایگاه خلاقیت-۱

می توان در خصوص خلاقیت و اتفاقات خلاقانه ای که این روزها در کل دنیا به شکل وسیع و ویروس گونه ای در حال اتفاق افتادن است، ساعت ها صحبت کرد، اما بهتر است پیش از پرداختن به این که چرا دنیای امروز با انفجار خلاقیت روبرو شده است، با طرح پرسش زیر چالشی اساسی را ایجاد کنیم:

چرا برخی شرکت های (افراد) جدید و نوظهور با تمایز فراوان وارد کارزار می شوند و سهم قابل توجهی از یک بازار خاص که شرکت های بزرگ و شناخته شده در آن، سال ها به فعالیت مشغول بوده اند را به خود اختصاص می دهند و یکی یکی آن شرکت های با سابقه را از صحنه رقابت به در می کنند؟

جنس پرسش بالا از جنس پرسش های ساده است و می توان برای پاسخ به آن به دلایلی کلیشه ای و عامه پسند و حتا متخصص پسندی مانند اینکه شرکت های جدید از منظر مالی با قدرت فراوان وارد بازار می شوند، اینکه محصولات شرکت های نوظهور، جدید و مشتری پسند می باشند، اینکه این گونه شرکت ها از متخصصین حرفه ای بهره می برند و یا اینکه شرکت های قدیمی و با سابقه نتوانستند سهم بازار خود را حفظ کنند، این که اقدام به تولید و عرضه محصولاتی کردند که با استقبال روبرو نشدند، یا این که نیروی انسانی خبره و حرفه ای خود را از دست دادند و یا پاسخ هایی از این دست، روی آورد.

 اما نکته اساسی پرسش های ساده این است که اگرچه نوع پرسش ها ساده است اما پاسخ به آن ها الزاماً از جنس پاسخ های ساده نمی باشد و این پرسش نیز از این ویژگی برخوردار است.

در نگاه نخست می توان دریافت پرسش ها و پاسخ های بالا در گام نخست کاملاً از نوع عمومی مدیریت و اثبات شده  است. اما با موشکافی و ورود به لایه های زیرین موضوع می توان به پرسشی از سطح بالاتر دست یافت و آن این است که چرا شرکت هایی که با مدیریت دقیق و اثبات شده تا کنون مدیریت می شدند اکنون نمی توانند به رقابت خود ادامه دهند و شرکت های تازه وارد و در سایز بسیار کوچک تر (گاها تا ده ها و صدها برابر کوچکتر) می توانند به راحتی آن ها را از میدان به در کنند؟

برای رسیدن به پاسخ درست نیاز است پیش از بررسی هر موضوع، نگاهی اجمالی به نظریه سیر تکامل عوامل اساسی و تشکیل دهنده ساختار مدیریت سازمانی داشت. اگرچه ممکن است اساتید فن به این نظریه ایراداتی وارد نمایند اما پیش از طرح آن باید گفت این موضوع از ویژگی های نظریه است و تا تکامل و اثبات آن ممکن است ایرادات فراوانی به آن وارد شده و از سوی خبرگان مورد پذیرش واقع نشود.

برای انتقال و بیان ساده مفهوم، سعی شده است روند پیشرفت ساختارهای تاثیرگذار ذهنی در مدیریت را با سیستم عامل های مبتنی بر رایانه مقایسه و همراه کرد. در کل آن چه تا کنون به آن دست یافته ایم و به کمک آن ها توانسته ایم انقلاب هایی در صنعت مدیریت به پا کنیم شامل سه دوره و مرحله می باشد که در زیر به شکلی مختصر و در قالب نسخ ۱ تا ۳ به آن ها اشاره شده است:

  • نسخه شماره۱: در واقع سیستم عامل نسخه شماره ۱ مدیریتی و تفکری ما مانند سیستم عامل DOS مایکروسافت تنها به نیازهای فیزیولوژی پاسخ می دهد و این نسخه از زمان پیدایش بشر و در راستای زنده ماندن در حفظ انسان در برابر بلایای طبیعی، حیوانات درنده، قبایل دشمن، گرسنگی و … ایجاد و شناسایی شده است و همچنان اگرچه در این عصر ما به ظاهر از آن بی نیاز هستیم، اما همراه ما و در لایه های زیرین تفکری در حال فعالیت و زندگی است. این نسخه از ساختار ذهنی و مدیریتی انسان  همان ابزاری است که بقاء نوع بشر را تا کنون تضمین کرده است و به عنوان زیرساخت تمام تصمیمات ما، ایفای نقش می کند. در واقع این نسخه موجب حرکت ما به سمت بلوغ فکری و رسیدن به حدی از پیشرفت شد که نمی توان آن را نادیده گرفت. حرکت به سمت کشاورزی، ابداع شهرنشینی، رام کردن حیوانات وحشی و دام پروری، اختراع چرخ و مواردی از این دست که امروزه به بدیهیات زندگی بشر تبدیل شده است. این نسخه از سیستم عامل فکری، بخشی از وجود ماست و باید قدردان آن باشیم.

اقیانوس آبی

اقیانوس هوشمند

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *