مشاوره رفتار مصرف‌کننده | اقیانوس آبی

شناخت رفتار مصرف‌کننده یکی از کلیدی‌ترین جنبه‌های بازاریابی است. رفتار مصرف‌کننده یعنی مطالعه چگونگی تصمیم‌گیری افراد در مورد آنچه خریداری می‌کنند، نیاز، خواسته و عکس‌العملی که نسبت به محصولات و خدمات دارند. همچنین مطالعه اینکه مصرف‌کنندگان چه واکنشی نسبت به محصولات و خدمات جدید دارند در زمره مهم‌ترین موارد رفتار مصرف‌کننده است.

در مطالعه رفتار مصرف‌کنندگان، بررسی سه فاکتور روان‌شناختی، شخصی و اجتماعی بسیار مهم است.

در مطالعه روان‌شناختی مشتریان، پاسخی که مثلاً مصرف‌کنندگان نسبت به پیام ارسالی از جانب کمپانی دارند، ادراک آن‌ها نسبت به یک کمپین تبلیغاتی، نحوه تصمیم‌گیری در خرید یا نگرش آن‌ها نسبت به محصولات و خدمات ما مهم است.

در مطالعه عوامل شخصی، مواردی مانند سن، جنسیت، فرهنگ، عادات و سایر موارد مرتبط به افراد موردمطالعه قرار می‌گیرد. این عوامل بروی رفتار مصرف‌کننده در انتخاب محصولات و خدمات تأثیرگذار است.

عوامل اجتماعی نیز بسیار مهم است و بر مواردی چون تعلق افراد به گروه‌های خاص، نحوه زندگی، سطح تحصیلات و درآمد و لایف استایل بستگی دارد. در این موردبررسی شبکه‌های اجتماعی بسیار مهم می‌باشند.

شناخت عوامل فوق به طراحی محصولات، قیمت‌گذاری، پروموشن، بسته‌بندی، مکان عرضه و جایگاه‌یابی کمک شایانی می‌کند.

سه مدل مهم رفتار مصرف‌کننده

Black box model

این مدل بر پایه عوامل بیرونی است و مطالعه چکانه‌های مهم بیرونی را موردبررسی قرار می‌دهد. تریگرهای بیرونی می‌تواند شامل نمونه محصول، انواع پروموشون و قیمت باشد.

Personal variable model

این مدل بر پایه عوامل درونی استوار است و به مواردی چون عقاید، ارزش‌ها عوامل انگیزشی درونی و اهداف استوار است.

Complex model

این مدل بر دو متغیر درونی و بیرونی که شامل دو مورد فوق است متکی است.

اما در تمامی موارد فوق رفتار مصرف‌کننده حقیقی موردبررسی قرارگرفته است این در حالی است که رفتار مصرف‌کننده حقوقی کاملاً متمایز بوده و داشتن دانش لازم در این حیطه بسیار کلیدی است. در این راستا شناخت موارد ذیل الزامی است:

شخص خریدار و خواهان ما در کمپانی چه کسی است. در حقیقت بخش مهندسی با بخش فناوری اطلاعات رفتار متفاوت‌تری خواهند داشت. رضایتمندی هر بخش از سازمان به‌عنوان خریدار کاملاً متفاوت است چون نیاز و خواسته متمایزی دارد.

آگاهی از فرایند خرید سازمان بسیار مهم است. چه میزان سلسله‌مراتب سازمانی برای تصمیم‌گیری و خرید وجود دارد ویژگی‌های مهم خرید در سازمان شامل زمان خرید سازمان، نحوه خرید، سایز سازمان، اهمیت خرید و ریسک‌های مرتبط با خرید بسیار اهمیت دارد.

اقیانوس آبی
اقیانوس هوشمند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *