مشاوره فروش | اقیانوس آبی

فروش آخرین نقطه فرایند بازاریابی است. جایی که مشتری بخاطر یک عدم تعادل به ما مراجعه می‌کند و سپس محصول یا خدمت مورد نظرش را دریافت می‌کند. این تعریف علمی فروش است اما نباید فراموش کنیم که فروش نقطه آغازین ارتباط با مشتری است و جایی است که ما می‌توانیم با بازخورد گرفتن از مشتریان به بهبود فرایندهای مرتبط کمک نماییم. فروش موفق در کنار داشتن کیفیت بالای محصولات و خدمات و خدمات‌پس‌ازفروش نیاز به صداقت دارد. مشتری زمانی که به ما اعتماد می‌کند که ما قولی به وی ندهیم که فراتر از حد توانمان باشد. برخی از سازمان‌ها یا فروشندگان می‌خواهد فقط یکبار بفروشند،  پس به هر کاری دست می‌زنند تا محصول یا خدمت خود را بفروشند. اما فروشندگان حرفه‌ای که بر اخلاق کسب‌وکار پایبند هستند، بر اساس قواعد عمل کرده و به کمترین جزییات هم دقت دارند. یکی از این موارد داشتن سه دانش در فروش است

دانش درباره مشتری، دانش از مشتری، دانش برای مشتری

همچنین داشتن شاخص‌هایی که بتواند روند پیشرفت یا اندازه‌گیری فروش را در قالب یک داشبورد نشان دهد، کلیدی است. این شاخص‌ها می‌تواند شامل موارد ذیل باشد:

  • چرن (Churn) یا ریزش مشتری یکی از مهمترین شاخص‌های فروش است که در پریود زمانی خاص اتفاق می‌افتد. فرمول محاسبه چرن مشتریان برابر است تعداد مشتریان که از سیستم خارج شده اند تقسیم بر تعداد مشتریان در یک ماه مشخص:
    ۳ subscribers lost/ 90 ending subscribes= 3% churn
  • طول عمر مشتری از سه عامل مهم تبعیت می‌کند: درآمد یک مشتری سالیانه- تعداد سال‌های ارتباط با برند و هزینه جذب یک مشتری:
    یک میلیون تومان سالیانه * ۵ سال= ۵ میلیون تومان
    ۵۰۰ هزار تومان هزینه جذب مشتری ۵ میلیون تومان – ۵۰۰ هزار تومان= ۴٫۵ میلیون تومان

اقیانوس آبی
اقیانوس هوشمند