رتبه شرکتهای هواپیمایی کشورمان در میان سایر شرکتهای هواپیمایی

رتبه شرکتهای هواپیمایی کشورمان در میان سایر شرکتهای هواپیمایی

اسکای تراکس (Skytrax) با سابقه ای چهارده ساله، بعنوان معتبرترین سازمان در رتبه بندی کیفیت شرکتهای هواپیمایی و معیار صنعت هواپیمایی در تعالی کیفیت شناخته میشود. این سازمان نه تنها شرکتهای هواپیمایی بلکه فرودگاهها را بر حسب کیفیت خدمات رتبه بندی میکند.

اما ممکن است این سوال پیش بیاید که جایگاه شرکتهای هواپیمایی کشورمان در میان سایر شرکتهای هواپیمایی کجاست. مطابق با امار اسکای تراکس در سال ۲۰۱۴، دو شرکت هواپیمایی ایران ایر و ماهان در کنار شرکتهایی از کشورهای ایتالیا، یمن، کوبا، بنگلادش، نپال، ترکیه (Onur Air)، روسیه، اندونزی (Lion Air)، ایرلند، چک، بلغارستان، سوریه، اکراین، ترکمنستان، تاجیکستان، آمریکا (Spirit Airlines)، باهاما و سودان میان خطوط هواپیمایی ۲ ستاره رده بندی شده اند. در مقایسه دو شرکت هواپیمایی، امتیاز ایران ایر در محیط وب و سن ناوگان هوایی در قیاس با ماهان پایین تر میباشد. میانگین امتیاز در محیط وب و سن ناوگان هوایی برای ایران ایر تک ستاره بوده در حالیکه این امتیاز برای ماهان دو ستاره میباشد. سایر فاکتورها در امتیازات کلی مانند وسائل ارتباطی در کابین خلبان، ظاهر پرسنل پرواز، تاخیر و کنسل پروازها و همچنین استانداردهای ایمنی مشابه یکدیگر میباشد.

iran air

اسکای تراکس همچنین امتیاز بندی خود را در دو بخش اکونومی و بیزینس بطور جداگانه اعلام میدارد. در دو کلاس اکونومی و بیزینس تقریبا تمامی امتیازها در فاکتورهایی مثل تمیزی سرویسهای بهداشتی (۲ ستاره)، شرایط و تمیزی کابین(۳ ستاره)، کیفیت غذا (۳ ستاره)، پاسخگو بودن به درخواستهای مسافران (۲٫۵ ستاره) و راحتی صندلیها (۳ ستاره) در ایران ایر و ماهان مشابه یکدیگر بوده اما در کلاس اکونومی به طور خاص مهمان نوازی و رفتار دوستانه مهمانداران و مهارتی زبانی در ایران ایر از ماهان بالاتر است.

F-OJHH-Mahan

اقیانوس آبی

اقیانوس هوشمند

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Comments (2)

 • علیرضا مجاهدی پاسخ دادن

  سلام
  مثل همیشه استفاده کردیم
  با آرزوی موفقیت روز افزون
  کمیته بازرگانی انجمن مدیریت ایران

  ۳۱/۰۱/۱۳۹۴ ساعت۹:۴۵ قبل از ظهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *