باورها و ارزشها در موفقیت- NLP

باورها و ارزشها در موفقیت- NLP

در مسیر قطار زندگی هر یک از ما انسانها و از فکر تا عمل، باورها و ارزشها نقش بسیار ویژه­ای دارند و بطور خودآگاه و ناخودآگاه به مسیر این قطار جهت میدهند. همه انسانها دوست دارند آینده نگر باشند و اثر ملموس تغییرات را در زندگی خود ببینند و به دنبال ساختن دنیای زیبای خود هستند.

در یک تعریف ساده، باورها و ارزشها را میتوان بصورت چهارچوبهای غیرفیزیکی در نظر گرفت که تمامی فعالیتهای ما را در خود احاطه نموده­اند، بطوریکه بنیان و مبنای انگیزه و تلاش در هر فردی به شمار می روند و مشخص می کنند کدام راهبرد و الگوی رفتاری در زندگیمان باید تقویت شود و کدام یک باید کنار گذاشته شود.

به عبارت بهتر، باورها و ارزشها نشان میدهند که ما انسانها برای مواجهه با هر وضعیت و موقعیتی در زندگی از چه مدل ذهنی استفاده می­کنیم و چه عملکردی را در آن موقعیت داریم. اهمیت باورها و ارزشها در زندگی آنقدر زیاد است که با هویت، جهان­بینی، رفتار و فرهنگ ما انسانها ارتباط تنگاتنگی دارد. آنها می توانند موجب تسهیل و تسریع در تغییرات و پیشرفت زندگی هر انسانی شوند یا برعکس موانع و سدی بر سر راه اهداف و موفقیتها باشند. اینکه نسبت به موضوعاتی حساس هستیم یا بی توجه و اینکه موضوعی برای ما مهم باشد یا غیرمهم، همگی محصول و میوه درخت نظام باورها و ارزشها هستند. اگر باور داشته باشیم درس خواندن و مدارک تحصیلی معتبر مهم هستند، انگیزه پیدا می کنیم که عزم خود را جزم کرده و با اشتیاق به درس خواندن ادامه دهیم. اما اگر باور داشته باشیم توانایی انجام هیچ کاری را نداریم، تشویق و تمجید دیگران هم بی اثر خواهد بود.

با این توصیف اگر بخواهیم به اهداف خود برسیم و موفقیتهای مختلف را تجربه کنیم، باید ارزشها و باورهای خود را تغییر دهیم یا تقویت نماییم. طبق بررسی­ها و پژوهش­های فراوان، افراد موفق زمانی از استعدادها و تواناییهای خود حداکثر استفاده را در مسیر اهداف خود به کار می گیرند که با باورها و ارزشهایشان همسو شده باشد.

تاثیر باورها و ارزشها در موفقیت صرفا محدود به یک فرد نیست، بلکه در هر خانواده و سازمان و گروهی موثر می­باشد. بطوریکه میتوان گفت باورها و ارزشهای مشترک موجب انسجام و قوام بخشیدن به بنیان خانواده، سازمان یا گروه میشود.

برخی باورها آنقدر مثل سیمان در مغز ما محکم و ریشه دوانیده اند و به آنها ایمان راسخ داریم که وقتی از آن باور صحبت می کنیم، میگوییم، همه میدانند که، به عنوان مثال گاهی میگوییم: همه میدانند که پول خوشبختی نمی آورد.

علم NLP بر این باور است که برخی باورها موجب تقویت هم می شوند یعنی بصورت یک ساختار زنجیره ای، پشت هر باوری ممکن است باور دیگری وجود داشته باشد. بنابراین برای دستیابی به موفقیتهای بیشتر، لازم است باورهای اصلی زندگی خود را طبق آموزه­های NLP با پرسیدن سوالات زیر از خود کشف و اصلاح و تقویت نمایید:

  • چرا؟
  • یعنی چه؟
  • در ارتباط با چی؟
  • اگر اینطوری نشود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

 

اقیانوس آبی

اقیانوس هوشمند

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *