ضرورت و جایگاه خلاقیت-۲

ضرورت و جایگاه خلاقیت-۲

  • نسخه شماره ۲: در واقع شاید بتوان این نسخه را با اولین نسخه ویندوز مقایسه کرد. با ظهور ویندوز، انقلابی در صنعت نرم افزار و رابط کاربری به وجود آمد. پای رایانه از سازمان ها و شرکت های بزرگ و ویژه به خانه ها و شرکت های کوچک و غیر تخصصی باز شد و وارد بازار عمومی و استفاده های تخصصی و غیر تخصصی شد. انقلابی در فضاهای علمی و تجاری صورت گرفت. محاسبات دشوار و پیچیده در کسری از ثانیه و با دقت فراوان آن هم به شکلی تکرار پذیر صورت می گرفت. انجام کارهای تکرارپذیر از دوش انسان برداشته شد و به ماشین های خستگی ناپذیر، دقیق و سریع سپرده شد. هر روز موجی از دستاوردهای نوین ناشی از ابداع این نسخه، جهان را بیش از پیش احاطه می کند و بشر سرخوش از این دستاورد روز به روز با تاکید بر کارایی بالای آن، اقدام به تربیت نیروی کار ماهر و مسلط به این سیستم می کند. می توان گفت نسخه شماره ۲ تفکر بشری از زمان پیدایش پول و ارزش گذاری فعالیت ها و دستاوردهای انسانی رونمایی شد. در واقع در این فصل از زندگی بشر مفهوم مدیریت شکل گرفت و دستاوردهای بزرگ و بی بدیلی را به دنبال داشت. شاکله اصلی این نسخه از سیستم عامل ذهن بشری کاملا مبتنی بر موضوعی ساده است که ما آن را به سیاست هویج و چماق می شناسیم. این سیاست گویای ارائه پاداش در قبال انجام درست امور محوله و تنبیه شدن در برابر قصور می باشد. اگرچه این سیاست قرن ها بدون نام و در تمام زندگی اجتماعی، حاکمیتی و تربیتی بشر نقش ایفا کرده است اما در قرن نوزدهم با فعالیت ها و تلاش های مهندس امریکایی جناب اقای تیلور به شکلی ساختارمند و منسجم وارد علم مدیریت شد و توانست قرنی پر از پیشرفت را برای بشر رقم بزند. در واقع تئوری های مدیریتی از این نقطه به بعد با تغییری اساسی روبرو شدند و شرکت های کوچک و بزرگ به واسطه دست آوردهای ناشی از این نظریه به غول های تجاری تبدیل شدند. شاید به جرأت بتوان گفت سیاست هویج و چماق همچنان جزو پرقدرت ترین و با نفوذترین نظریه های تربیتی و مدیریتی جامعه جهانی است و جالب آن که با مقداری اندیشه به این نتیجه خواهیم رسید که برای پیشرفت، تربیت و حرکت راهی جز استفاده از این نظریه وجود ندارد. اینجا همان نقطه شکست اندیشه ها، سازمان ها، محصولات و تمام دستاوردهای ناشی از تفکر بشری است که بر این عقیده هستند که این نسخه می تواند راه نجات جوامع بشری را نشان دهد و بسازد.
  • نسخه شماره۳: ظهور سیستم عامل های اندروید و IOS انقلابی در صنعت سخت افزار و نرم افزار ایجاد کرد. این گونه سیستم عامل ها به شدت دیگر انواع سیستم عامل ها را تحت تاثیر خود قرار دادند و روز به روز با ریشه دواندن ضریب نفوذ خود را توسعه دادند. سادگی، سرعت، توانایی، ظاهر متفاوت، ارزانی و توانایی ایجاد قابلیت های جدید این نسخه از سیستم عامل نرم افزاری، درب های جدیدی از نوع استفاده و به تبع آن کسب و کارهای نوینی را به روی جوامع باز کرد. تغییر اندازه دستگاه های رایانه ای، افزایش کاربردهای سخت افزارهای مبتنی بر محاسبات و تکیه زندگی بر این تلفیق سخت افزاری و نرم افزاری موجب تغییر نگرش انسان از آینده رایانه و محصولات آن شده است. به نظر می رسد نسخه های شماره ۲ سیستم عامل های رایانه ای کم کم به سمت استفاده های خاص و ویژه ای که از عهده سیستم عامل نسل۳ بر نمی آیند، خواهند رفت.

به نظر می رسد شرکت ها و سازمان هایی که موفق به تولید تفکرات و محصولات جدید شده اند به گونه ای از یک سیستم عامل جدید و ناشناخته استفاده می کنند زیرا اگر قرار بر این بود که برای تولید این دسته از محصولات از همان نسل سیستم عاملی استفاده کرد که دیگران نیز در حال استفاده از آناند، یا باید محصولات ناب و جدید تولید نمی شد و یا اینکه سازمان های دیگر نیز موفق به تولید این گونه محصولات می شدند.

به نظر می رسد جادویی در میان است و این جادو چیزی نیست جز نسل سوم اندیشه مدیریتی. جادویی که تنها با رها کردن نسخ قبلی قابل بهره برداری است. این نقطه، نقطه جدایی شرکت های موفق و نوآور از شرکت های با سابقه و بزرگ اما ناموفق در یک دهه اخیر است. در واقع کوچ کردن از نسخه شماره ۲ به نسخه شماره۳ راه آزادی و نجات شرکت های قرن بیست و یکمی است. نسخه نسل سوم دارای ۳ رکن اساسی استقلال، تبحر و آرمان است که هر سه رکن برآمده و برگرفته از رفتارهای خلاقانه و به دور از عوامل نسخه شماره۲ مدیریت می باشد.

هر جا که استقلال فرد در انجام وظایف و شیوه فکر کردن مورد احترام قرار گیرد و حفظ شود، شکوفایی استعدادها و بروز اندیشه های نو تبلور پیدا خواهد کرد. استقلال اساسی ترین رکن پیشرفت و توسعه است و این موضوع به طور کامل در نقطه مقابل سیاست هویج و چماق قرار دارد.

کسب مهارت و پیشرفت از اساسی ترین انگیزه های روانی است که این قدرت را دارد هر فرد را وادار به انجام فعالیت هایی کند که در هیچ شرایط دیگر قابل تصور نمی باشد. تبحر و مهارت در واقع سیری فرایندی دارد که تنها در طول زمان قابل حصول است و اگر این موضوع با استقلال عمل همراه شود، چیزی شبیه به جادو و معجزه را به دنبال خواهد داشت.

آرمان، نقطه و سرمنشأ تمام تعاملات و همکاری هاست. آن جا که افراد دارای آرمان های مشابه حول یک آرمان مرکزی مانند پرواز شب پره ها دور نور یک لامپ جمع شوند و افکار و قدرت خود را به پرواز درآورند اتفاقاتی رقم خواهد خورد که هیچگاه در دیگر نسخ سیستم عامل های فکری رخ نخواهد داد.

هر گاه این سه عامل مهم یعنی استقلال، تبحر و آرمان به اجزاء یک تن واحد تبدیل شوند شکوفایی و تولید در اوج خود قرار خواهند گرفت. این موضوع همان جادو و اکسیر اصیلی است که شرکت های دانا، پیشرو و نوآور آن را به خوبی شناخته و از آن به نفع خود به طوری کامل و عجیب بهره می برند.

نتیجه گیری:

پایه تمام نسخ مذکور خلاقیت و تفکر می باشد اما این موضوع در نسخه شماره ۳ به شکلی کامل  قدرتمند پدیدار شده است به شکلی که ارکان تشکیل دهنده این نسخه همان ارکان و اساس تشکیل دهنده خلاقیت می باشد. به نظر می رسد نسخه شماره ۳ زیرساخت بروز خلاقیت است و خلاقیت نیز خارج از این ساختار به سختی پدیدار خواهد شد. در ادامه حمایت از این نسخه باید گفت دیگر زمان استفاده از نسخه های مختلف شماره ۲ سیستم های عامل تفکر و مدیریتی گذشته است. اگر همچنان اصرار بر استفاده و کارآمده بودن این نوع نسخ داشته باشیم، قطعاً به زودی یا دچار انقراض خواهیم شد و یا قدرت و نیروی بازار ما را وادار خواهد کرد به سوی نسخه های دست چندم نسخه شماره ۳ حرکت کنیم.

اهمیت نسخه شماره ۳ آنقدر زیاد است که اکنون شرکت های بزرگ و نامی، تنها با اختصاص ۲۰ درصد از زمان و انرژی خود به آن، توانسته اند به محصولات و خدمات ویژه ای دست یابند که بیشتر از ۵۰% محصولات و درآمد آن شرکت را به خود اختصاص داده است. محصولات بسیار معروفی که هر یک از آن ها خود زیربنای کسب و کارهای بزرگی شده اند حاصل این نسخه تفکر است. گوگل مپس، جیمیل، گوگل درایو و … از این نوع محصولات می باشند.

بنابر شواهد حرکت به سمت پیاده سازی و استفاده از این نسخه روز به روز در حال افزایش است و به جرأت می توان گفت تنها راه فرار از معمولی بودن بهره بردای از آن است. برای رسیدن به شیوه های ساختار شکن، ویژه و منحصر به فرد باید ۳ رکن استقلال، تبحر و آرمان را با کارکنان، اهداف و استراتژی های سازمان گره زد و اجازه داد خلاقیت از درون ذهن ها به روی میزها انتقال یابد.

پیشنهاد:

اگر این نسخه برای شرکت های نوآور به خوبی پاسخگو بوده است و کارایی و توانمندی آن به خوبی اثبات شده است، پس چرا از آن استفاده نکنیم؟

لازمه دست یابی و پیاده سازی این نوع نگرش، آشنایی با و در اختیار گرفتن مهارتهای تفکر، گفتمان و در نهایت خلاقیت است و ما به عنوان متخصص این امر به شما کمک خواهیم کرد با در اختیار داشتن ابزارهای اولیه و پیش نیاز، زمینه های پیاده سازی این ساختارِ ساختارشکن را فراهم آورید.

اقیانوس آبی

اقیانوس هوشمند

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *